...
The post thumbnail

Każdy kierowca wie, że silnik podczas jazdy nagrzewa się do wysokich temperatur, zimą proces ten przebiega wolniej, a latem szybciej. Niestety, problemy z „sercem samochodu” mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Coraz częściej kierowcy zmagają się z problemem niedogrzewania się jednostki napędowej. Jak sobie poradzić z tym kłopotem i gdzie zazwyczaj tkwi problem? O tym dowiecie się teraz!

Odpowiednia temperatura silnika

Silnik intensywnie pracuje podczas jazdy samochodem, a jego wysoka temperatura jest wynikiem procesu spalania, który zachodzi w tym miejscu. Optymalna temperatura silnika jest ustalana na podstawie temperatury płynu chłodniczego, który odpowiada za schładzanie silnika, przekazując powstałą energię cieplną do chłodnicy. Specjaliści twierdzą, że optymalna temperatura płynu chłodniczego wynosi około 90 stopni Celsjusza.

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura silnika niesie ze sobą negatywne konsekwencje zarówno dla samochodu, jak i dla portfela kierowcy. Niedogrzanie się silnika objawia się brakiem osiągnięcia temperatury 90 stopni, co może prowadzić do różnych problemów.

Skutki zbyt niskiej temperatury silnika

Zbyt niska temperatura płynu chłodniczego to poważny problem, który wymaga szybkiego rozwiązania. Ignorowanie tego kłopotu może prowadzić do:

  1. Nieprawidłowego działania oleju silnikowego: Produkty do ochrony silnika są zaprojektowane do pracy w określonej temperaturze. Części niedogrzanej jednostki mogą szybciej się zużywać, co prowadzi do niewłaściwego działania oleju.
  2. Szybszego zużycia silnika: Rozszerzalność cieplna wpływa na rozmiary stopów metalu w silniku. Nieodpowiednia temperatura może przyspieszyć zużycie niektórych części, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do problemów z odpaleniem pojazdu.
  3. Problemy z zużyciem paliwa i emisją spalin: Zimny silnik może prowadzić do podwyższonego zużycia paliwa, zwłaszcza w przypadku aut z silnikiem diesla. Ponadto, gorsza jakość spalin może być widocznym objawem problemu.
  4. Gorszego ogrzewania: Niedogrzany silnik może prowadzić do słabego działania układu ogrzewania, co jest szczególnie zauważalne w okresie zimowym.

Termostat – główny winowajca

W większości przypadków problemy z niedogrzewaniem silnika wynikają z uszkodzonego termostatu. Jest to element, który często jest bagatelizowany przez kierowców. Termostat utrzymuje odpowiednią temperaturę silnika, kontrolując przepływ cieczy chłodzącej między chłodnicą a jednostką napędową. Jest aktywny już przy temperaturze płynu około 80 stopni Celsjusza.

Przetestuj swój termostat!

Jeśli podejrzewasz, że termostat może być problemem, przeprowadź prosty test reakcji na skrajne temperatury. Test można łatwo przeprowadzić w domu, pamiętając, aby silnik był zimny.

  1. Zlokalizuj termostat: Najczęściej znajduje się w okolicy pompy wodnej.
  2. Usuń płyn chłodniczy: Opuść odpowiednią ilość płynu chłodniczego.
  3. Oczyść termostat: Dokładnie oczyść urządzenie, ponieważ zabrudzenia mogą zakłócać jego działanie.
  4. Test w gorącej i zimnej wodzie: Wrzuć termostat do gorącej i zimnej wody. Sprawny termostat otworzy się szybko w gorącej wodzie i zamknie się w zimnej.

Jak założyć termostat?

Wymiana termostatu nie jest trudna, a każdy, kto interesuje się motoryzacją, powinien sobie z nią poradzić. Po wyjęciu i przetestowaniu termostatu, zainstaluj go z powrotem, upewniając się, że miejsce montażu jest dokładnie oczyścić. Następnie uzupełnij płyn chłodniczy.

Jednak, jeśli nie czujesz się komfortowo z samodzielną wymianą termostatu, lepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Nieprawidłowy montaż może negatywnie wpłynąć na działanie silnika i w skrajnych przypadkach prowadzić do awarii pojazdu.

Cena termostatu samochodowego

Cena termostatu zależy od modelu samochodu i jakości produktu. Inwestycja ta jest jednak niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Unikaj bagatelizowania problemu, ponieważ niewłaściwie działający termostat może pozostawić trwałe ślady w silniku.

Nie bagatelizuj problemu!

Wielu kierowców decyduje się na regularne sprawdzanie stanu termostatu, zwłaszcza przed nadejściem zimy. To dobre zabezpieczenie przed niespodziewanymi problemami. Pamiętaj o konieczności odpowiedniego odpowietrzenia układu chłodzenia po każdym wpływie na niego.

Zadbaj o kondycję swojego samochodu i zainwestuj czas w kontrolę termostatu. Lepiej jest zapobiegać niż później naprawiać!

Brak komentarzy

To comment you need to be logged in!

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.