...
The post thumbnail

Co to jest Open Rate?

Open Rate to kluczowa statystyka w email marketingu, która wskazuje na skuteczność wysłanej kampanii. Jest to wskaźnik wyświetleń wiadomości przez odbiorców w stosunku do wszystkich wysłanych wiadomości, wyrażony w procentach.

Jak obliczyć Open Rate?

Prosty sposób obliczenia Open Rate to podzielenie liczby wyświetlonych maili przez liczbę wysłanych maili, a następnie pomnożenie wyniku przez 100. Na przykład, jeśli kampania została wysłana do 1000 odbiorców, z czego 181 otworzyło wiadomość, Open Rate wynosić będzie 18,1%.

Open Rate jest liczony na dwa sposoby. Pierwszy to umieszczenie w wiadomości fragmentu kodu, który żąda przesłania niewielkiego, niewidocznego pliku graficznego z serwera (piksela). Gdy odbiorca otworzy wiadomość, system pobierze obrazek, co pozwala zweryfikować, że piksel został pobrany.

Istnieje także inny sposób liczenia Open Rate, stosowany w zagranicznych systemach do email marketingu. Polega on na obliczeniu stosunku otwartych wiadomości do dostarczonych. W platformie FreshMail, aby zmienić sposób liczenia Open Rate, należy przejść do Ustawień konta, następnie Listy Odbiorców i wybrać opcję „Stosunek otwartych wiadomości do dostarczonych”.

Monitorowanie Open Rate

Monitorowanie Open Rate pozwala marketerom na ocenę efektywności kampanii i identyfikację czynników, które mogą wpływać na reakcje odbiorców. Optymalizacja tematu wiadomości, personalizacja treści, dobór odpowiednich linków czy dbałość o wysyłkę tylko do zgromadzonej bazy odbiorców zgodnie z regulacjami są kluczowe dla zwiększenia Open Rate i skuteczności kampanii email marketingowych.

Rozkład otwarć Open Rate w czasie

Jednak wskaźnik otwarć nie powinien być traktowany jako sztywna miara, ponieważ rzeczywista liczba otwarć może często być większa niż ta widoczna w statystykach. Istnieje kilka powodów, dlaczego tak się dzieje. Niektóre urządzenia blokują pobieranie obrazków z serwera poczty lub nie obsługują wiadomości w formacie HTML, co uniemożliwia pobranie piksela na początku wiadomości. W rezultacie informacja o otwarciu nie zostaje przesłana.
Dlaczego tak się dzieje?
Istnieją również sytuacje, gdy nie uda się zliczyć otwarć, na przykład gdy urządzenie, na którym odbiorca odczytuje pocztę, nie obsługuje wiadomości w formacie HTML, lub gdy kampania zawiera jedynie tekst, bez żadnych linków i obrazków. Dodatkowo, odbiorcy, którzy posiadają panele podglądu wiadomości w swoich klientach poczty email, mogą wyświetlać wiadomości automatycznie, bez pobierania ich, co uniemożliwia zarejestrowanie Open Rate.

Kiedy nie uda się zliczyć otwarć w Open Rate?

Istnieją sytuacje, w których nie uda się zliczyć otwarć wiadomości, co może wpływać na precyzję wskaźnika Open Rate. Przyjrzyjmy się tym sytuacjom:

 1. Brak obsługi formatu HTML: Gdy urządzenie, na którym odbiorca odczytuje pocztę, nie obsługuje wiadomości w formacie HTML, grafiki i piksele nie będą widoczne. W takiej sytuacji nie będzie możliwe pobranie piksela, co uniemożliwi rejestrację otwarcia wiadomości.
 2. Kampania tekstowa bez linków i obrazków: Jeśli kampania składa się jedynie z tekstu i nie zawiera żadnych linków ani obrazków, nie będzie sposobu, aby zarejestrować otwarcie poszczególnych maili. Brak elementów do interakcji uniemożliwi pomiar wskaźnika Open Rate.
 3. Panel podglądu wiadomości: Niektórzy odbiorcy korzystają z panelu podglądu wiadomości w swoich klientach poczty email. Ten panel pozwala na automatyczne wyświetlanie zawartości wiadomości bez konieczności pobierania jej elementów, w tym piksela. W takim przypadku otwarcie wiadomości nie zostanie zarejestrowane, co może wpłynąć na dokładność wskaźnika Open Rate.

Jakie są średnie wskaźniki otwarć w Open Rate?

Średni wskaźnik otwarć może się różnić w zależności od kilku kluczowych czynników, takich jak czas, w którym kampania została przeprowadzona, rozmiar listy, jakość listy, częstotliwość poprzednich kampanii, tematyka mailingu i branża.

Aby przewidzieć estymowaną skuteczność Open Rate lub skuteczność odpowiedzi realnych klientów z mailingu można skorzystać z naszych doświadczeń. Kliknij poniżej aby to sprawdzić:

Kalkulator – wskaźnik otwarć według branż

Baza odbiorców – lista mailingowa

Warto zauważyć, że im większa baza odbiorców, do której wysyłana jest kampania, tym wskaźnik Open Rate tendencjonalnie maleje. Istnieje silne powiązanie między liczbą odbiorców a procentową ilością otwartych wiadomości.

Warto podkreślić, że kampanie skierowane do entuzjastów konkretnego tematu lub tematycznie dobranych list odbiorców mogą osiągnąć wyższe wskaźniki otwarć. Targetowanie dokładnie dopasowanej grupy może znacznie zwiększyć zaangażowanie odbiorców i ich skłonność do otwierania wiadomości.

Jak podnieść wskaźnik Open Rate

Aby podnieść wskaźniki Open Rate, warto wziąć pod uwagę kilka sprawdzonych sposobów, które zachęcą odbiorców do aktywnego otwierania maili:

 1. Przestrzeganie dobrych praktyk email marketingu, takich jak wysyłanie wiadomości tylko do osób, które wyraziły na to zgodę, budowanie bazy odbiorców w sposób legalny i organiczny oraz umożliwienie łatwego wypisania się z listy mailingowej dla osób, które nie chcą już otrzymywać newslettera.
 2. Eksperymentowanie z formą tematu. Warto testować różne wersje tematów i analizować ich efektywność. Umieszczenie istotnych szczegółów na początku tematu może zachęcić odbiorców do otwarcia wiadomości, a skupienie się na potrzebach i korzyściach dla odbiorcy może zwiększyć zainteresowanie.
 3. Zastosowanie emoji w temacie wiadomości. Emotikony mogą wyróżnić wiadomość w skrzynce odbiorczej i przyciągnąć uwagę, co może wpłynąć pozytywnie na Open Rate.
 4. Krótsze formy tematu. Według raportu Email marketing w liczbach 2017, krótsze tematy, zawierające do 4 słów, mają tendencję do lepszych wyników otwarć.
 5. Wykorzystanie preheadera. Umieszczenie ciekawego i angażującego zdania zaraz po temacie może podnieść atrakcyjność wiadomości i skłonić odbiorców do jej otwarcia.
 6. Personalizacja tematu wiadomości, np. dodanie imienia odbiorcy, może znacząco zwiększyć wskaźnik otwarć.
 7. Świadome wybieranie dnia wysyłki. Zmiana dnia wysyłania, np. z poniedziałku na środę, może przynieść lepsze wyniki, ponieważ różne dni tygodnia mogą mieć różny poziom aktywności odbiorców.

Jak wykonać kampanie mailingową z największą skutecznością?

Kampania mailingowa może być skuteczna, jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana i przeprowadzona. Oto kilka wskazówek, jak wykonać mailing reklamowy z największą skutecznością:

 1. Określ cel kampanii: Zanim rozpoczniesz kampanię, jasno zdefiniuj jej cel. Może to być zwiększenie sprzedaży, generowanie leadów, promocja nowego produktu lub usługi, budowanie relacji z klientami, itp. Wyraźny cel pozwoli Ci bardziej precyzyjnie dostosować treść i przekaz do oczekiwań odbiorców.
 2. Zbierz jakościową bazę odbiorców: Starannie buduj bazę odbiorców, skupiając się na jakości, a nie tylko na ilości. Zależy Ci na odbiorcach zainteresowanych Twoją ofertą, co zwiększy szansę na osiągnięcie pozytywnych wyników. Unikaj kupowania list mailingowych, ponieważ nie mają one wyraźnego potwierdzenia zainteresowania Twoimi treściami.
 3. Personalizuj treści: Personalizacja jest kluczem do zaangażowania odbiorców. W kampanii mailingowej użyj imion, nazwisk, a nawet informacji o preferencjach i wcześniejszych interakcjach z Twoją firmą. Dostosowanie treści do indywidualnych potrzeb i zainteresowań odbiorców zwiększa szansę na pozytywny odzew.
 4. Zadbaj o atrakcyjny temat i preheader: Temat wiadomości i preheader są kluczowe dla zainteresowania odbiorców. Postaraj się, aby temat był atrakcyjny, zachęcający do otwarcia wiadomości, a preheader uzupełniał informacje z tematu, podkreślając korzyści dla odbiorcy.
 5. Dostosuj treści do urządzeń mobilnych: Upewnij się, że Twoje wiadomości są responsywne i dobrze wyświetlają się na różnych urządzeniach, zwłaszcza na smartfonach i tabletach. Coraz więcej osób korzysta z poczty elektronicznej na urządzeniach mobilnych, dlatego ważne jest, aby treści były czytelne i atrakcyjne na każdym urządzeniu.
 6. Stwórz wartościową i angażującą treść: Treść Twojej kampanii powinna być wartościowa i angażująca. Skup się na rozwiązywaniu problemów odbiorców, dostarczaniu cennych informacji, oferowaniu atrakcyjnych promocji lub ekskluzywnych ofert. Unikaj nachalnej reklamy i stawiaj na wartość dla odbiorcy.
 7. Testuj różne warianty: Przeprowadź testy A/B, aby sprawdzić, które elementy kampanii działają najlepiej. Testuj różne tematy, treści, CTA (call-to-action), czy układ graficzny. Analizuj wyniki i wyciągaj wnioski, które elementy przynoszą lepsze rezultaty.
 8. Monitoruj wyniki i analizuj statystyki: Śledź efektywność kampanii za pomocą narzędzi do analizy mailingów. Monitoruj wskaźniki takie jak Open Rate, Click-Through Rate (CTR), współczynnik konwersji itp. Analizuj dane i wyciągaj wnioski, aby stale doskonalić swoje kampanie.
 9. Dbaj o zgodność z przepisami prawa: Upewnij się, że Twoja kampania mailingowa spełnia wymogi przepisów prawnych, takich jak RODO (Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych). Uzyskaj zgodę od odbiorców na przetwarzanie ich danych i zapewnij możliwość wypisania się z listy mailingowej.

Brak komentarzy

To comment you need to be logged in!

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.